ליקויי          למידה

Learning          Disability

ליקויי למידה
אבחון ליקויי למידה
אבחון דידקטי
אבחון פסיכודידקטי
טיפול - ליקויי למידה
דיסקלקוליה
דיסלקציה
דיסגרפיה
ביטוח לאומי -
ליקויי למידה
הפרעות קשב וריכוז
פיתוח מיומנויות קריאה בזול

תוכנית שיקום של ביטוח לאומי לסטודנטים לקויי למידה


המוסד לביטוח לאומי האחראי על מימוש זכויות חברתיות במדינת ישראל נותן תמיכה כלכלית לסטודנטים בעלי לקויות למידה במסגרת "שיקום מקצועי לנפגעי עבודה".
מוגדר גם נכות זמנית, בד"כ 20% נכות.

כל סטודנט בעל ליקוי למידה יכול להגיש בקשה זו ובמידה וימצא כמתאים לתוכנית יוכל להינות מתשלומים שונים כל עוד הוא סטודנט בישראל.


סוגי התשלומים העיקריים:


שכר לימוד.
שכר דירה – עד 1200 ₪ לחודש.
דמי שיקום – עד 2200 ₪ לחודש (סטודנטים שעובדים ועוברים סכום משכורת מסוים מקבלים מעט פחות).
דמי נסיעות – תלוי בעלויות הנסיעות של הסטודנט ומוגבל במחירי התחבורה הציבורית.
חומרים וציוד – על פי הקבלות שאוסף התלמיד ומוגבל לסכום הקבוע בחוק (בקשות מיוחדות לפעמים יקבלו אישור לסכומים גבוהים יותר, בהתאם לתקציב האישי המוגדר לתלמיד במחשבי המוסד לביטוח לאומי)
מחשב נייד – עד 2000 שקלים ברכישת מחשב נייד (מותנה לסטודנטים שאין להם).


יש תשלומים נוספים שניתן לקבל, כל מקרה לגופו ותלוי גם ברמת הנכות.

הליך השיקום


על הסטודנט לגשת לסניף ביטוח לאומי בעיר בה מתגורר / הקרוב לביתו לתאם פגישה עם אחת מיועצות השיקום. טרם הפגישה מומלץ כבר למלא טפסים המיועדים לבקשה זו.
בפגישה יש לקבל את מספר הטלפון של היועצת שיקום ושל המזכירות, לתאם פגישה ל "ועדה רפואית" ומומלץ לשאול את היועצת אילו טפסים ומסמכים צריך להביא עד לוועדה (אבחונים קודמים וכו'..).
בד"כ תאריך הוועדה לא נקבע במקום לכן אנו חייבים להיות סבלניים עד לקבלת הזמנה בדואר (בד"כ תוך שבועיים).

השלב הבא הוא הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, הנעשה על ידי פסיכיאטר מטעם ביטוח לאומי.
במהלך הפגישה הפסיכיאטר שואל מספר שאלות שברובן נוגעות בליקויים ועל הפרעות שהיו בעבר. בנוסף שואל על השפעת ליקויי הלמידה בחיי היום יום.

לאחר הוועדה נוצר שלב של אי ודאות עד לקבלת שיחת טלפון מהיועצת, תהליך זה עורך כחודשיים בערך.
במידה והסטודנט מתאים הוא יזומן לראיון עם היועצת, מולה יתנהל לאורך תקופת התשלומים. בראיון היועצת מעבירה רשימת מסמכים ארוכה לסטודנט (מערכת שעות, גיליון ציונים, אישור לימודים ועוד הרבה).

לאחר הגשת המסמכים היועצת מגישה את הבקשות השונות, ממתינה לאישורם ומעדכנת את הסטודנט בדואר ובטלפון. מאותו רגע הסטודנט צריך לשמור עם היועצת על קשר סדיר מידי חודש ולהגיש טופס נוכחות ונסיעות. בנוסף התלמיד יכול לקבל עזרה כלכלית נוספת לחומרי לימוד או לציוד המשמש את הסטודנט במסגרת הלימודים.

תהליך זה ארוך ומייגע אבל בסופו של התהליך מקבלים תמיכה רבה מהמוסד לביטוח לאומי, חשוב לציין שניתן לקבל תשלומים רטרואקטיבית בהרבה מקרים.

חומר נוסף ניתן לקרוא בקישור הבא: תשלום דמי שיקום ותשלומים נוספים.

אין להסתמך על המידע הכתוב לעיל כעל מידע מקצועי ובכל זאת יש להיוועץ על גורמים מקצועיים אחרים במוסד לביטוח לאומי ובמוסדות האקדמיה השונים במחלקות המתאימות.